011 - 46 000 000 (30 Lines) dwarkainternationalschool@ymail.com

Co-curricular

 

LAURELS IN CO-CURRICULAR ACTIVITIES

Proud Moment for Dwarka International School

INTER ZONAL LAURELS , SELECTED STUDENTS

FOR STATE LEVEL COMPETITION 2018-19

Competition Name

Category

Participating Students

Class

Position

Maths Modelling Seniors Ronak Godara, Shantanu

 

XII I Position
SUPW Seniors Himani Verma, Nikita Shahi XII I Position
Science Model- Resource Management Seniors Shreyas, Devender   I Position

 

Hindi Extempore Seniors Gargi Sharma X I Position
English Debate Competition Seniors Sanya Pandey , Sanya Negi X I Position
Music Semi- Classical Singing Competition Senior Boys Aaditya Tiwary XI I Position

 

 ZONAL CULTURAL RESULT 2018-19

S.No. Name of the Competition Category Name of the participants Class Position
 

1.

Hindi Extempore Senior Gargi X I Position
 

2.

Hindi Poem Recitation Jr. Boys Akhil Jaiswal VIII I Position
3. Nukad Natak     X II Position
 

4.

English Poem Recitation Jr. Girls Harman Kaur VIII I Position
 

5.

English Debate Competition Jr. Girls Raima, Isha Jain   III Position
 

6.

English Debate Competition Sr. Girls Sanya Negi, Sanya Pandey X I Position
 

7.

Poster Competition Jr. Boys Anurag Tripathi   II Position
 

8.

Folk Song Girls Sanskriti, Shreya Jha, Jiya Mehta, Arunima Karn, Aarushi Bhardwaj, Diya Bhandari, Sakshi Shahi, Naysa, Ragini, Riva, Tanishq, Manushri, Vaishvi, Asmi, Arushi Tiwary, Mahi, Priyanshi VI-VIII II Position
 

9.

Patriotic Song Boys Shaurya, Shivam, Daksh, Kumar Om, Mohd.Asar, Udit, Anant, Arnav Gupta, Prithvi, Soumen, Ajay, Kartikey,   Devesh VI-VII III Position
 

10.

Patriotic Song Girls Sanskriti, Shreya Jha, Jiya Mehta, Arunima Karn, Aarushi Bhardwaj, Diya Bhandari, Sakshi Shahi, Naysa, Ragini, Riva, Tanishq, Manushri, Vaishvi, Asmi, Arushi Tiwary, Mahi, Priyanshi VI-VIII III Position
 

11.

Qawwali Boys Shaurya, Shivam, Daksh, Kumar Om, Mohd.Asar, Udit, Anant, Arnav Gupta, Prithvi, Soumen, Ajay, Kartikey,   Devesh VI-VIII I Position
 

12.

Semi Classical Song Sr. Girls Arushi Tiwary IX II Position
13. Solo Classical Dance Sr. Girls Shriti IX III Position
 

14.

Light Music Sr. Boys Aaditya Tiwary XI I Position
 

15.

Light Music Jr. Boys Kartavya Bhushan V II Position

ZONAL SCIENCE ACTIVITIES AND SEMINARS

 

16.

Maths Modelling Seniors Ronak Godara, Shantanu

 

XII I Position
 

 

17.

SUPW Seniors Himani Verma, Nikita Shahi XII II Position
 

18.

 

Primary Science Model Making Primary  Rachit Jain and Anushka Jain   I Position

 

 

 

19. Science Model- Resource Management Senior Shreyas, Devender   III Position

 

20. Science Seminar Senior Tamanna IX I Position in Zonals and III Position at State Level

 

 

    • KALA UTSAV RESULT
      STUDENTS SECURED I POSITION IN ZONAL AND INTER-ZONAL LEVEL AND REACHED DISTRICT LEVEL COMPETITION
      Winners are: Daniel Dass – CLass IX Tulip, Siddhant -X Rose, Ashutosh Dashmana- IX, Prachi- IX-Tulip, Simran – IX Tulip, Vaishvi- IX Tulip, Priyanshi- IX Tulip, Prasidh – IX Tulip

 

 

    • LAURELS OF ZONAL SCIENCE EXHIBITION
      PRIMARY SECTION – I Position bagged in State Level and Reached National Level
      DAIVYA MITTAL of Class IV
      RAJVEER SINGH MARWAH of Class IV
    • MIDDLE SECTION – V POSITION bagged by
      ARNAV MEHTA of ClASS VIII
      JAI AGGARWAL of Class VIII
    • MATHEMATICAL MODEL
      bagged I Position by
      HARSH GARG of XII ROSE
      MOHIT YADAV of XII ROSE
    • SUPW
      bagged II Position by
      NIKITA SAHI XI LILY
      HIMANI VERMA XI LILY

 

 

 

Zonal & District Level Results 2017-18

Gargi Sharma of Class IX Daisy grabbed I Position in Senior Girls Hindi Extempore Competition at District Level

Aditya Tiwary of Class X Lily grabbed I Position in Senior Boys Light Music Competition at District Level

School grabbed the I Position in Zonals Junior Boys Folk Group Song Competition- The participants were Ishaan, Dakash, Neeraj, Aaditya, Kumar Om, Shivam, Bhagya, Anto, Udit, Kartikey, Soumen, Ajay, Darsh, Shivansh, Anant, Dhruv, Akshit and Arnav
Aarushi Tiwari of Class VIII grabbed III Position in Junior Girls Hindi Poem Recitation Competition
Priyanshu Tripathi of Class XI grabbed III Position in Senior Boys Hindi Poem Recitation Competition
Sudarshana Jha of Class X Rose grabbed III Position in Senior Girls English Declamation Competition
Harsh Garg and Mohit Yadav of Class XII Rose grabbed I Position in Paper Mache Competition
Gargi Sharma of Class IX Daisy grabbed I Position in Senior Girls Hindi Extempore Competition
Priyanshu Tripathi of Class XI Lily grabbed I Position in Senior Boys Hindi Essay Competition
Aryan Mannan of Class XI Rose grabbed I Position in Senior Boys English Essay Competition
Riya Shet of Class XII Rose grabbed I Position in Senior Girls Slogan Writing Competition
 

Inter School Competitions Result 2017-18

 

 

Muskaan Mittal of Class XI grabbed III Position in Painting Competition (Beti Bachaon,Save the Girl Child) held at Deen Dayal Upadhaya College Sec-3 Dwarka

 20768018_252999241885799_4128081162702188427_n

Mehak Mittal of Class XI grabbed “Student of the year” Award by Time of India

 

 MEHAK MITTAL X L
Inter School Competitions Result 2016-17

PPT PRESENTATION COMPETITION IN SHIKSHA BHARTI PUBLIC SCHOOL
I POSITION BAGGED BY DISHA BATEDIA OF CLASS VIII

 

1

FLAMELESS COOKING COMPETITION IN SHIKSHA BHARTI PUBLIC SCHOOL
II POSITION BAGGED BY ETTY SHREE AND KANIKA OF CLASS XI

 

2

RANG MANCH (NUKKAD NATAK) COMPETITION IN ITL PUBLIC SCHOOL
GRABBED I POSITION BY THE STUDENTS OF CLASSES VIII-X
WINNERS :- SANYA KHAN, MEHAK MITTAL, PASHMEEN KAUR, PRATHAM MEHRA, DRONE, SAIZAL SINGH, SHIVA, KESHAV, SHUBHAM, TARIN BHASIN, PARAS, VAIBHAV

 

3

NRITYA MANCHAN (FOLK DANCE) COMPETITION IN “EUPHONY” INDIAN HEIGHTS
WON II POSITION BY THE STUDENTS OF CLASS VI

4

ORIGAMI COMPETITION AT MAXFORT PUBLIC SCHOOL, DWARKA
WON I POSITION BY RAJVIR SINGH

5

AD-CLAD COMPETITION AT MRV PUBLIC SCHOOL, DWARKA
WON III POSITION
WINNERS : – PASHMEEN KAUR, MD. AMAAN, DRONA, MUSKAAN MITTAL, PRATHAM MEHRA, ESHAAN SABHAPANDIT

6

NUKKAD NATAK AT MRV PUBLIC SCHOOL, DWARKA
WON II POSITION
WINNERS : – SAIZAL SINGH, SHIVA SEHRAWAT, ARYAN, SUDARSHANA, SHIVANI, KAJAL, SHRUTI, SANIA KHAN, APRAJITA, KARTIK

7

MOBITECH WIZARD (A MOBILE APP) COMPETITION
AT PARAMOUNT, SEC-23, DWARKA
WON III POSITION BY TOYAM AND HARSH OF CLASS XI

8

ROBOTRONICS AT MOUNT CARMEL SCHOOL
WON III POSITION BY DHRUV, SHANTANU, KHUSHI AND ANUPAM OF CLASS X

9

ZONAL FOLK DANCE COMPETITION (JUNIOR)
STUDENTS OF CLASSES VII-X WON II POSITION

10

NUTURE THE NATURE “FASHION SHOW”
AT DOON PUBLIC SCHOOL
ANGEL JHA OF CLASS II WON III POSITION

11

“THE INDISPENSIBLE ORDINARY” AT ARMY PUBLIC SCHOOL, DHAULA KUAN
WON I POSITION BY OM PANDEY AND RAIMA SIDDIQUI

13

FINGER TALE (STORY TELLING COMPETITION)
AT ARMY PUBLIC SCHOOL, DHAULA KUAN
WON I POSITION BY SANIA PANDEY

14

FIFTY SHADES OF HISTORY (SPEECH)
AT ARMY PUBLIC SCHOOL, DHAULA KUAN
WON II POSITION BY SUDARSHANA JHA

15

TIMES OF INDIA SCHOLARSHIP AWARD
II POSITION BAGGED BY PASHMEEN KAUR OF CLASS X- TULIP

16

ZONAL SCIENCE EXHIBITION IN S.K.V. CHHAWLA
I POSITION ADJUDGED BY
SHANTANU KUSHWAHA, DHRUV MITTAL, ESHAN SABHAPANDIT AND AMITABH DASGUPTA
IN SCIENCE EXHIBITION

17

 

December 2018
M T W T F S S
« May    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31